64th Annual Grammy Awards – Winners & Nominees

Finally, the 64th Annual Grammy Awards event has kicked off. It was set on Monday, 4th of April 2022. The event was held at the MGM Grand Garden Arena, Las Vegas.

64th Annual Grammy Awards

The Winners & Nominees are as follows:

Table of Contents

RAP ALBUM

Winner

Call Me If You Get Lost – Tyler, the Creator

Nominees

The Off-Season – J. Cole

King’s Disease II – Nas

Donda – Ye

MUSIC VIDEO

Winner

FREEDOM – Jon Batiste, Alan Ferguson, Alex P. Willson

Nominees

Happier Than Ever – Billie Eilish, Michelle An, David D. Moore, …

MONTERO (Call Me by Your Name) – Lil Nas X, Tanu Muino, Frank Buff Borin,

Good 4 U – Olivia Rodrigo, Petra Collins, Christiana Divona, …

I Get a Kick Out of You – Lady Gaga, Tony Bennett, Danny Bennett,

Peaches – Justin Bieber, Giveon, Daniel Caesar, …

Shot in the Dark – AC/DC, David Mallet, Dione Orrom

LATIN POP ALBUM

Winner

Mendó – Alex Cuba

Nominees

Hecho a la Antigua – R. Arjona

Revelación – Selena Gomez

Vértigo – Pablo Alborán

Mis Manos – Camilo

Mis Amores – Paula Arenas

MELODIC RAP PERFORMANCE

Winner

Hurricane – Ye, The Weeknd, Lil Baby

Nominees

Need to Know – Doja Cat

WUSYANAME – YoungBoy Never Broke Again, Tyler, the Creator, Ty Dolla $ign

p r i d e . i s . t h e . d e v i l – Lil Baby, J. Cole

INDUSTRY BABY – Lil Nas X, Jack Harlow

MUSIC FILM

Winner

Summer of Soul – Questlove, Joseph Patel, David Dinerstein, …

Nominees

American Utopia – Spike Lee, David Byrne

Bo Burnham: Inside – Bo Burnham, Josh Senior

Music, Money, Madness . . . Jimi Hendrix Live In Maui – Jimi Hendrix, Janie Hendrix, George Scott

OPERA RECORDING

Winner

Glass: Akhnaten – Anthony Roth Costanzo, Zachary James, J’Nai Bridges, …

Nominees

Little: Soldier Songs – Corrado Rovaris, James Darrah, Jonathan McCullough, …

Janáček: Cunning Little Vixen – Simon Rattle, Gerald Finley, Lucy Crowe, …

Poulenc: Dialogues Des Carmélites – Yannick Nézet-Séguin, Karita Mattila, Isabel Leonard, …

Bartok: Bluebeard’s Castle – Susanna Mälkki, Mika Kares, Szilvia Vör

POP SOLO PERFORMANCE

Winner

drivers license – Olivia Rodrigo

Nominees

Anyone – Justin Bieber

Happier Than Ever – Billie Eilish

Right on Time – Brandi Carlile

Positions – Ariana Grande

GLOBAL MUSIC ALBUM

Winner

Mother Nature – Angélique Kidjo

Nominees

Voice of Bunbon, Vol. 1 – Rocky Dawuni

Made in Lagos – Wizkid

East West Players presents Daniel Ho & Friends – Live in Concert – Daniel Ho

Legacy+ – Femi Kuti, Made Kuti

ROCK ALBUM

Winner

Medicine at Midnight – Foo Fighters

Nominees

McCartney III – Paul McCartney

Power Up – AC/DC

Capitol Cuts (Live from Capitol Studio A) – Black Pumas

No One Sings Like You Anymore, Vol. 1 – Chris Cornell

REGGAE ALBUM

Winner

Beauty In The Silence – SOJA

Nominees

Live N Livin – Sean Paul

Pamoja – Etana

Positive Vibration – Gramps Morgan

10 – Spice

Royal – Jesse Royal

METAL PERFORMANCE

Winner

The Alien – Dream Theater

Nominees

Amazonia – Gojira

The Triumph of King Freak (A Crypt of Preservation and Superstition) – Rob Zombie

Genesis – Deftones

Pushing the Tides – Mastodon

MUSICAL THEATER ALBUM

Winner

The Unofficial Bridgerton Musical – Emily Bear, Abigail Barlow

Nominees

Stephen Schwartz’s Snapshots – A Musical Scrapbook (World Premiere Recording) – Stephen Schwartz, Bryan Perri, Michael J. Moritz Jr., …

Girl From The North Country Original Broadway Cast Recording – Conor McPherson, Simon Hale, Dean Sharenow

Highlights From Andrew Lloyd Webber’s “Cinderella” – Andrew Lloyd Webber, Nicholas Lloyd Webber, Greg Wells, …

Les Misérables: The Staged Concert (The Sensational 2020 Live Recording) [Live from the Gielgud Theatre, London] – Cameron Mackintosh, Lee McCutcheon, Stephen Metcalfe

Some Lovers (World Premiere Recording) – Burt Bacharach, Steven Sater, Michael

R&B SONG

Winner

Leave the Door Open – Bruno Mars, Anderson .Paak, D’Mile, …

Nominees

Heartbreak Anniversary – Giveon, Sevn Thomas, Maneesh Bidaye, …

Pick Up Your Feelings – Jazmine Sullivan, Audra Mae, Denisia Andrews, …

Good Days – SZA, Jacob Collier, Carlos Núñez Muñoz, …

Damage – H.E.R., Ant Clemons, Tiara Thomas, …

DANCE RECORDING

Winner

Alive – Rüfüs Du Sol

Nominees

Loom – Ólafur Arnalds, Bonobo

Hero – David Guetta, Afrojack

You Can Do It – Dan Snaith

Before – James Blake

Heartbreak – Totally Enormous Extinct Dinosaurs, Bonobo

The Business – Tiësto

ALTERNATIVE MUSIC ALBUM

Winner

Daddy’s Home – St. Vincent

Nominees

Collapsed in Sunbeams – Arlo Parks

Shore – Fleet Foxes

If I Can’t Have Love, I Want Power – Halsey

JUBILEE – JAPANESE BREAKFAST

Winner

Engineered Album, Non-Classical – Love for Sale – Dae Bennett, Greg Calbi, Steve Fallone, …

Nominees

CINEMA – Josh Gudwin, Joe LaPorta, Neal Pogue, …

Hey What – Bj Burton

Notes With Attachments – Blake Mills, Greg Koller, Joseph Lorge

Dawn – Smino, Tom Elmhirst, Randy Merrill, …

SPOKEN WORD ALBUM

Winner

Carry On: Reflections for a New Generation – Don Cheadle

Nominees

Aftermath – LeVar Burton

Catching Dreams: Live At Fort Knox Chicago – J. Ivy

A Promised Land – Obama

8:46 – Dave Chappelle, Amir Sulaiman

R&B PERFORMANCE

Winners

Pick Up Your Feelings – Jazmine Sullivan

Leave the Door Open – Silk Sonic

Nominees

LOST YOU – Snoh Aalegra

Damage – H.E.R.

Peaches – Justin Bieber, Giveon, Daniel Caesar

COUNTRY SONG

Winner

Cold – Chris Stapleton, Dave Cobb, J.T. Cure, …

Nominees

Better Than We Found It – Maren Morris, Jessie Jo Dillon, Jimmy Robbins, …

camera roll – Kacey Musgraves, Daniel Tashian, Ian Fitchuk

Remember Her Name – Mickey Guyton, Blake Hubbard, Jarrod Ingram, …

Country Again – Thomas Rhett, Ashley Gorley, Zach Crowell

Fancy Like – Walker Hayes, Josh Jenkins, Shane Stevens, …

HISTORICAL ALBUM

Winner

Joni Mitchell Archives – Vol.1: The Early Years (1963-1967) – Joni Mitchell, Bernie Grundman, Patrick Milligan

Nominees

Etching The Voice: Emile Berliner And The First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895 – Meagan Hennessey, Richard Martin

Sign “☮︎” the Times – Bernie Grundman, Kirk Johnson, Michael Howe, …

Excavated Shellac: An Alternate History of the World’s Music – Michael Graves, Jonathan Ward, April G. Ledbetter, …

Beyond The Music: Her Complete RCA Victor Recordings – Andreas K. Meyer, Jennifer Nulsen, Robert Russ, …

JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM

Winner

Skyline

Ron Carter, Jack DeJohnette, Gonzalo Rubalcaba

Nominees

Side-Eye NYC (V1.IV) – Pat Metheny

Absence – Terence Blanchard, Turtle Island Quartet, The E-Collective

Jazz Selections: Music From and Inspired by Soul – Jon Batiste

Akoustic Band LIVE – Chick Corea, Dave Weckl, John Patitucci

ROCK SONG

Winner

Waiting on a War – Dave Grohl, Taylor Hawkins, Pat Smear, …

Nominees

The Bandit – Caleb Followill, Jared Followill, Nathan Followill, …

Find My Way – Paul McCartney

Distance – Wolfgang Van Halen

All My Favorite Songs – Rivers Cuomo, Ashley Gorley, Ilsey Juber, …

TROPICAL LATIN ALBUM

Winner

SALSWING! – Rubén Blades, Roberto Delgado & Orquesta

Nominees

En Cuarentena – El Gran Combo de Puerto Rico

Live In Peru – Tony Succar

Colegas – Gilberto Santa Rosa

Sin Salsa No Hay Paraíso – Aymée Nuviola

BLUEGRASS ALBUM

Winner

My Bluegrass Heart

Béla Fleck

Nominees

Cuttin’ Grass, Vol. 1: The Butcher Shoppe Sessions – Sturgill Simpson

Renewal – Billy Strings

A Tribute to Bill Monroe – The Infamous Stringdusters

Music Is What I See – Rhonda Vincent

RECORDING PACKAGE

Winner

Pakelang – Jheng-Han Li, Yu, Wei

Nominees

American Jackpot / American Girls – Sarah Dodds, Shauna Dodds

Carnage – Nick Cave, Tom Hingston

ZETA – Xiao Qing-Yang

Serpentine Prison – Dale Doyle

DANCE/ELECTRONIC ALBUM

Winner

Subconsciously – Black Coffee

Nominees

Judgement – Ten City

Shockwave – Marshmello

Free Love – Sylvan Esso

Fallen Embers – Illenium

Music Is The Weapon (Reloaded) – Major Lazer

SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA

Winner

The Queen’s Gambit (Music from the Netflix Limited Series) – Carlos Rafael Rivera

SOUL – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross

Nominees

Bridgerton (Music from the Netflix Original Series) – Kris Bowers

The Mandalorian: Season 2, Vol. 2 (Chapters 13-16) – Ludwig Göransson

Dune (Original Motion Picture Soundtrack) – Hans Zimmer

CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE

Winner

Hope Amid Tears: Beethoven Cello Sonatas – Yo-Yo Ma, Emanuel Ax

Nominees

Archetypes – Sérgio Assad, Clarice Assad, Third Coast Percussion

John Luther Adams: Lines Made by Walking – JACK Quartet

Seven Pillars – Sandbox Percussion

Bruits – Imani Winds

SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA

Winner

All Eyes On Me – Bo Burnham

Nominees

All I Know So Far – Pink, Benj Pasek, Justin Paul

Agatha All Along – Robert Lopez, Kristen Anderson-Lopez

Here I Am (Singing My Way Home) – Carole King, Jennifer Hudson, Jamie Hartman

Speak Now – Leslie Odom Jr., Sam Ashworth

Fight for You – H.E.R., D’Mile, Tiara Thomas

COMEDY ALBUM

Winner

Sincerely Louis CK – Louis C.K.

Nominees

Thanks For Risking Your Life – Lewis Black

Zero F***s Given – Kevin Hart

Evolution – Chelsea Handler

The Greatest Average American – Nate Bargatze

The Comedy Vaccine – Lavell Crawford

TRADITIONAL BLUES ALBUM

Winner

I Be Trying – Cedric Burnside

Nominees

100 Years Of Blues – Elvin Bishop, Charlie Musselwhite

Be Ready When I Call You – Guy Davis

Traveler’s Blues – Blues Traveler

Take Me Back – Kim Wilson

ROCK PERFORMANCE

Winner

Making a Fire – Foo Fighters

Nominees

Nothing Compares 2 U – Chris Cornell

Know You Better (Live from Capitol Studio A) – Black Pumas

Ohms – Deftones

Shot in the Dark – AC/DC

NEW AGE ALBUM

Winner

Divine Tides – Stewart Copeland, Ricky Kej

Nominees

Pieces of Forever – Laura Sullivan

Brothers – William Ackerman, Jeff Oster, Tom Eaton

Pangaea – David Arkenstone, Wouter Kellerman

Night + Day – Opium Moon

ALBUM NOTES

Winner

The Complete Louis Armstrong Columbia and RCA Victor Studio Sessions 1946-1966 – Ricky Riccardi

Nominees

The King of Gospel Music – Robert Marovich

The Last Three Sonatas – Ann-Katrin Zimmermann

Creation Never Sleeps, Creation Never Dies: The Willie Dunn Anthology – Kevin Howes

Etching The Voice: Emile Berliner And The First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895 – David Giovannoni, Richard Martin, Stephan Puille

LATIN JAZZ ALBUM

Winner

Mirror Mirror

Chick Corea, Chucho Valdés, Eliane Elias

Nominees

Virtual Birdland – Arturo O’Farrill & The Afro-Latin Jazz Orchestra

The South Bronx Story – Carlos Henriquez

Transparency – Dafnis Prieto Sextet

El Arte Del Bolero – Miguel Zenón, Luis Perdomo

REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM

Winner

Kau Ka Pe’a – Kalani Pe’a

Nominees

Live in New Orleans! – Sean Ardoin, Kreole Rock and Soul

Bloodstains & Teardrops – Monk Boudreaux

My People – Cha Wa

Corey Ledet Zydeco – Corey Ledet Zydeco

GOSPEL ALBUM

Winner

Believe for It – CeCe Winans

Nominees

Changing Your Story (Live) – Jekalyn Carr

Jubilee: Juneteenth Edition – Maverick City Music

Jonny x Mali: Live in LA (Stereo) – Jonathan McReynolds, Mali Music

Royalty: Live at the Ryman – Tasha Cobbs Leonard

CONTEMPORARY BLUES ALBUM

Winner

662 – Christone Ingram

Nominees

Fire It Up – Steve Cropper

Delta Kream – The Black Keys, Kenny Brown, Eric Deaton

Uncivil War – Shemekia Copeland

Royal Tea – Joe Bonamassa

CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM

Winner

Old Church Basement – Maverick City Music, Elevation Worship

Nominees

Feels Like Home, Vol. 2 – Israel & New Breed

No Stranger – Natalie Grant

Citizen of Heaven (Live) – Tauren Wells

The Blessing – Kari Jobe

GLOBAL MUSIC PERFORMANCE

Winner

Mohabbat – Arooj Aftab

Nominees

Pà Pá Pà – Femi Kuti

Essence – Wizkid, Tems

Blewu – Yo-Yo Ma, Angélique Kidjo

Do Yourself – Burna Boy, Angélique Kidjo

LATIN ROCK OR ALTERNATIVE ALBUM

Winner

Origen – Juanes

Nominees

Calambre – Nathy Peluso

Mira Lo Que Me Hiciste Hacer – Diamante Eléctrico

Sonidos de Karmática Resonancia – Zoé

Deja – Bomba Estéreo

El Madrileño – C. Tangana

COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA

Winner

The United States vs. Billie Holiday (Music from the Motion Picture) – Andra Day

Nominees

One Night In Miami… (Original Motion Picture Soundtrack) – ABKCO Music & Records

Schmigadoon! Episode 1 (Apple TV+ Original Series Soundtrack) – Milan Records

In the Heights (Original Motion Picture Soundtrack) – Atlantic Records, WaterTower Music

Dear Evan Hansen (Original Motion Picture Soundtrack) – Interscope Records

RESPECT (Original Motion Picture Soundtrack) – Jennifer Hudson

Cruella – Walt Disney Records

CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE/SONG

Winner

Believe For It – CeCe Winans, Mitch Wong, Dwan Hill, …

Nominees

We Win (Space Jam: A New Legacy) – Lil Baby, Kirk Franklin, Just Blaze, …

Man of Your Word – Chandler Moore, K.J. Scriven, Nathan Jess, …

Jireh – Maverick City Music, Steven Furtick, Elevation Worship, …

Hold Us Together (hope mix) – H.E.R., Tauren Wells, D’Mile, …

REMIXED RECORDING, NON-CLASSICAL

Winner

Passenger (Mike Shinoda remix) – Mike Shinoda

Nominees

Talks (Mura Masa Remix) – Mura Masa

Constant Craving (Fashionably Late Remix) – Tracy Young

Back To Life (Booker T Kings Of Soul Satta dub) – Booker T.

Born for Greatness (Cymek remix) – Cymek

Inside Out (3SCAPE DRM Remix) – 3SCAPE DRM

Met Him Last Night (Dave Audé remix) – Dave Audé

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL ALBUM

Winner

Tree Falls – Taylor Eigsti

Nominees

Double Dealin’ – Randy Brecker, Eric Marienthal

The Garden – Rachel Eckroth

AT BLUE NOTE TOKYO (LIVE) – Steve Gadd Band

Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2 – Mark Lettieri

LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM

Winner

For Jimmy, Wes and Oliver – Christian McBride Big Band

Nominees

Swirling – Sun Ra Arkestra

Dear Love – Jazzmeia Horn and Her Noble Force

Jackets XL – WDR Big Band, Yellowjackets

Live At Birdland! – Count Basie Orchestra

JAZZ VOCAL ALBUM

Winner

Songwrights Apothecary Lab – Esperanza Spalding

Nominees

Time Traveler – Nnenna Freelon

Generations – The Baylor Project

SuperBlue – Kurt Elling, Charlie Hunter

Flor – Gretchen Parlato

REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM

Winner

A Mis 80’s – Vicente Fernández

Nominees

AYAYAY! – Christian Nodal

Antología De La Música Ranchera, Vol. 2 – Aida Cuevas

Un Canto por México, Vol. 2 – Natalia Lafourcade

SEIS – Mon Laferte

ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL

Winner

Chanticleer sings Christmas – Leslie Ann Jones, Michael Romanowski

Nominees

Hope Amid Tears: Beethoven Cello Sonatas – Richard King

Beethoven: Symphony No. 9 – Mark Donahue

Archetypes – Bill Maylone, Jonathan Lackey, Dan Nichols

Mahler: Symphony No. 8, ‘Symphony Of A Thousand’ – Dmitriy Lipay, Alexander Lipay

AMERICANA ALBUM

Winner

Native Sons – Los Lobos

Nominees

Stand for Myself – Yola

Downhill from Everywhere – Jackson Browne

Leftover Feelings – John Hiatt, The Jerry Douglas Band

Outside Child

BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE

Winner

All Things Must Pass – Dhani Harrison, Olivia Harrison, Darren Evans

Nominees

Swimming in Circles – Mac Miller, Marshall Rake, Ramón Coronado

77–81 – Jon King, Dan Calderwood

Color Theory – Lordess Foudre, Christopher Leckie

The Future Bites – Simon Moore

CLASSICAL VOCAL SOLO

Winner

Mythologies – Sangeeta Kaur, Hila Plitmann

Nominees

Jake Heggie: Unexpected Shadows – Jamie Barton, Jake Heggie

Dreams of a New Day: Songs by Black Composers – Paul Sanchez, Will Liverman

Confessions – Laura Strickling, Joy Schreier

Schubert: Winterreise – Yannick Nézet-Séguin, Joyce DiDonato

ORCHESTRAL PERFORMANCE

Winner

Florence Price: Symphonies Nos. 1 & 3 – Philadelphia Orchestra, Yannick Nézet-Séguin

Nominees

Muhly: Throughline – San Francisco Symphony, Nico Muhly

  1. Strauss: Also sprach Zarathustra, Op. 30, Trv 176 / Scriabin: The Poem of Ecstasy, Op. 54 – Seattle Symphony, Thomas Dausgaard

Beethoven: Symphony No. 9 – Pittsburgh Symphony Orchestra, Manfred Honeck, The Mendelssohn Choir Of Pittsburgh

John Adams: My Father Knew Charles Ives & Harmonielehre – Nashville Symphony, Giancarlo Guerrero

FOLK ALBUM

Winner

They’re Calling Me Home (with Francesco Turrisi) – Rhiannon Giddens, Francesco Turrisi

Nominees

Wednesday – Madison Cunningham

One Night Lonely (Live) – Mary Chapin Carpenter

SURROUND SOUND ALBUM

Winner

Alicia – George Massenburg, Eric Schilling, Michael Romanowski, …

CLASSICAL COMPENDIUM

Winner

Women Warriors: The Voices of Change – Amy Andersson, Lolita Ritmanis, Mark Mattson

CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO

Winner

Alone Together – Jennifer Koh

URBAN CONTEMPORARY ALBUM

Winner

Table For Two – Lucky Daye

ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL OR A CAPPELLA

Winner

Metaknights Revenge (from Kirby Super Star) – Charlie Rosen, Jake Silverman

TRADITIONAL R&B PERFORMANCE

Winer

Fight for You – H.E.R.

AMERICAN ROOTS PERFORMANCE

Winner

Cry – Jon Batiste

COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE

Winner

Younger Me – Brothers Osborne

ARRANGEMENT, INSTRUMENTS AND VOCALS

Winner

To the Edge of Longing [Edit Version] – Vince Mendoza

INSTRUMENTAL COMPOSITION

Winner

Eberhard – Lyle Mays

GOSPEL PERFORMANCE/SONG

Winner

Never Lost – CeCe Winans

IMPROVISED JAZZ SOLO

Winner

Humpty Dumpty (Set 2) – Chick Corea

AMERICAN ROOTS SONG

Winner

CRY – Jon Batiste, Steve McEwan

COUNTRY SOLO PERFORMANCE

Winner

You Should Probably Leave – Chris Stapleton

MÚSICA URBANA ALBUM

Winner

El Último Tour Del Mundo – Bad Bunny

ROOTS GOSPEL ALBUM

Winner

Carrie Underwood – My Savior

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL

Winner

Judith Sherman – Llŷr Williams: A Schubert Journey, Mendelssohn: Octet in E-flat major, op. 20 / Visconti: Eternal Breath / Golijov: Last Round, Bach & Beyond, Part 3, …

Leave a Reply

Your email address will not be published.